Doporučujeme: Stahovač videí z YouTube | TV program | Zkus to jinak - logicky | Snadné sdílení souborů | Italo.cz | Zkracovač dlouhých adres | Služby pro Váš web

Picto Selector - skvělá aplikace na piktogramy

Datum: 21. 7. 2011 23.53 | Autor: - hk - | 17066× | Kategorie: Hračky a pomůcky | Komentáře: 8

Chcete zkusit se svým nemluvícím dítětem komunikaci prostřednictvím piktogramů? Pak Vám nabízím skvělý program. Nestojí přes 20 tisíc jako Boardmaker, není tak ošklivý jako Symwriter - je zadarmo, je v češtině (částečně) a má moc pěkné piktogramy... !!!

PECS for ALL

O čem mluvím? O aplikaci Picto Selector, na kterou jsem před několika týdny narazila. Napsal ji holandský softwarový vývojář Martijn van der Kooij pro svou manželku a jejich autistického syna. Je opravdu zadarmo a je v ní volně k dispozici více než 20 tisíc obrázků (hezkých obrázků), vytvořených v rámci různých projektů univerzit pod kreativní licencí apod. Mně osobně aplikace nadchla. Přijde mi velmi jednoduchá, přehledná, intuitivní. Můžete si v ní obrázky různě rovnat, centrovat, doplňovat popisky nad i pod obrázek, můžete si vytvořit vlastní sadu piktogramů z fotografií členů rodiny či oblíbených hraček. Můžete si dělat návody a postupy, vytvářet i textové piktogramy s hesly a návody. Můžete si hrát s nastavením - s barvami, počtem obrázků na stránce atd. A pak můžete obrázky tisknout, importovat do pdf, do jpg, posílat mejlem, sdílet je. Aplikace umí skvěle vyhledávat - podle klíčových slov (to zatím neumí česky, zato anglicky, německy, francouzsky, španělsky, portugalsky a katalánsky ano) i podle kategorií.

Prostě něco, co jsem sice vůbec nehledala, ale když jsem to našla, tak jsem nechápala, jak jsem bez toho mohla být:-)

Spojila jsem se s Martijnem a během několika večerů aplikaci přeložila do češtiny (předem se omlouvám za příp. drobné prohřešky proti "počítačové" češtině, ale jsem v daném oboru nováček:-). Česká lokalizace tak vyšla již v červencové verzi a je ke stažení v celém balíku zde: http://www.pecsforall.com/pictoselector/index_en.html .

Základní stránka o programu je už také přeložená, jen ji Martijn ještě nezveřejnil (prý to bude zítra, právě mi přišel mejl - je s ním skvělá komunikace:-)

Takže: s programem už jde standardně pracovat a fungovat!

 

Co zbývá, to je překlad piktogramů, aby i v češtině bylo možné vybírat podle klíčových slov (v kategoriích lze v češtině vybírat už teď). Martijn překlad vymyslel úplně geniálně - dělá se přímo v programu, obrázek po obrázku, můžete si k tomu zobrazit návrh google translatoru (pokud jste online. Pak je ovšem nutné přemýšlet, protože google umí překládat opravdu "srandovně" - "pes skáče" přeložil jako "pes jede na lyžích":-). A na konci jen uložíte do vytvořeného textového souboru, program si za vás bude pamatovat, kde jste skončili a co jste vynechali... Zatím jsem přeložila asi 2000 obrázků, ale je to asi jen desetina nutného.... Protože jsem teď o prázdninách převážně offline, chci požádat o pomoc - nechcete někdo udělat dobrý skutek a věnovat pár hodin svého času dobré věci? Za hodinku přeložíte v klidu cca 250 obrázků. Je nutné stáhnout a nainstalovat program, návod pak pošlu, včetně čísel obrázků, které byste překládali, mejlem (hana.kubikova@seznam.cz Překládat můžete z angličtiny, němčiny, francouzštiny nebo španělštiny - v těchto jazycích jsou piktogramy přeložené kompletně.

A jak piktogramy z Picto selectoru mohou vypadat? Pár výběrů udělaných při psaní tohoto článku na ukázku - žádný mi tedy nezabral víc než pár minut... Kdybych si s nimi pohrála (písmo - velikost, font, posloupnost obrázků, počet na stránku atd), budou vypadat samozřejmě líp...

Dopravní prostředky 

Povolání - pár vybraných

Návod na toaletu:
Komentáře:

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: