Doporučujeme: Psí Park | Italo.cz | Zkracovač dlouhých adres | TV program | Služby pro Váš web | Zkus to jinak - logicky | Snadné sdílení souborů

Sobota - Zákon a pořádek (365/213)

Datum: 1. 8. 2010 0.38 | Autor: - hk - | 1344× | Kategorie: Projekt 365 | Komentáře: 0
V sobotu dopoledne v Praze dodělávám nějaké resty a stahuju matce z archivu Českého rozhlasu Dobrá jitra s Josefem Fouskem, Václavem Větvičkou, Robertem Křesťanem, Markem Ebenem a dalšími. Musela jsem si kvůli tomu nainstalovat už třetí internetový prohlížeč, protože jednodušší postup, jak natáčet ze streamu, jsem nenašla. Je to asi 40 hodin mluveného slova, takže matka má do konce prázdnin o zábavu postaráno. 
 
 
 
V poledne jsem už ale zase v Polabí, Bartoloměj měl z mého příjezdu opravdovou radost. Hned dělal babičce, která ho uspávala, PAPA (to je znamení, aby šla pryč), hladil mě a mazlil se. Usnul tak asi o hodinu později, než by měl. Odpoledne bylo konečně pěkně, tak jsme odkryli bazén (28 C) a koupali se. Už mu to s těmi křidélky/rukávky jde opravdu pěkně, umí se na vodu položit, kope nožičkami a plave. Taky jsme skákali na trampolíně a zalévali. Bárt zjistil, že může vzít do ruky tu plastikovou věc na konci hadice, která leží na trávě a zajišťuje, že se voda rozstřikuje na všechny strany jako vodotrysk. Když se mu podaří ji šikovně vzít, aby to na něj nestříkalo, tak pak může mnohem efektivněji ohrožovat všechny ve svém okolí - má totiž podstatně širší záběr, než když použije hadici s normální koncovkou. Je to šikula.  ..
 
 

V podvečer letěl nad naší vsí horkovzdušný balon, hodně nízko, přímo nad naším domem. Bartoloměje to rozrušilo a rozbrečelo. Nevím, co mu vadí - jestli to, že balón odlétá, nebo že na něj nemůže, každopádně nesnáší ani ty malé čínské lampiony štěstí, u jejich vypouštění taky vyváděl. Asi mu vadí to loučení... Museli jsme jít domů... 

Usnul kolem deváté a my jsme si mohli pustit detektivku, kterou jsem si přivezla od Kratinů. Dávali ji v televizi asi před 14 dny, je to jeden díl ze seriálu Zákon a pořádek, který nesleduji. Tenhle díl, který se jmenoval tuším Výjimečné schopnosti, měl ale za hlavní hrdinku asi 8 letou dívku s Williamsovým syndromem, která byla svědkem napadení své matky. Detektivové se snaží využít některých typických vlastnotí, které mají lidi s Williamsovým syndromem (výtečný sluch, schopnost zapamatovat si i neznámá slova, sociálnost), k vyřešení případu. Kriminálka samotná mě moc nezaujala, ale jako osvěta o Williamsově syndromu to bylo dobré. Holčička byla naprosto "typická", jak z příručky o Williamsově syndromu. Vypadala jako skřítek, měla výrazné zuby, pořád se na někoho vrhala a objímala ho, s každým se hned kamarádila, zakrývala si uši při hluku, pořád mluvila. Měla taky srdeční vadu, byla úzkostná, rychle se rozrušila, nebyla schopná se na dlouho soustředit, měla výjimečný sluch a sluchovou paměť, nesnášela kritiku, nelhala. Ale ačkoliv tam o ní všichni pořád mluvili jako o mentálně retardované, byla na tom rozumově velmi dobře, dost chápala souvislosti, používala odborné výrazy, kterým ale rozumněla a tak. Je ale možné, že část z toho padá na vrub českému překladu, možná to v originále vyznělo trochu jinak. Každopádně - dobrý způsob, jak někomu vysvětlit, co je to Williamsův syndrom. 

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: