Doporučujeme: Italo.cz | Zkracovač dlouhých adres | Stahovač videí z YouTube | JSP & Java hosting | PHP hosting od 23 Kč | Ruby On Rails hosting | TV program

Podzimní pobyt Willíka v Mitrově na Vysočině

Datum: 27. 11. 2017 21.56 | Autor: - hk - | 535× | Kategorie: Williamsův syndrom | Komentáře: 0

Text do Willíkova občasníku:

Podzimní pobyt Willíka se konal 12.-15.10.2017 v penzionu Podmitrov v Mitrově. Celého setkání nebo jeho části se zúčastnilo celkem 20 rodin s dětmi od 5 do 35 let, jeden tatínek s námi byl poprvé.

Program začal v pátek dopoledne, kdy jsme se všichni společně seznámili, probrali jsme program a rozdělili děti jednotlivým asistentkám (tentokrát jsme měli k dispozici celkem 11 asistentek, některé dorazily na pobyt již poněkolikáté). Rodiče s asistentkami probrali individuální potřeby jednotlivých dětí.  Následovalo rozdělení dětí do skupin, jedna skupina dětí měla muzikoterapii s muzikoterapeutkou Danou Pšeničkovou, druhá skupina dětí pak sportovní hry s Marií Magdoňovou. Jednotlivé skupiny se v aktivitách posléze prostřídaly, některé děti vyžadující individuální přístup měly oddělený program s přidělenými asistentkami.  Rodiče měli vlastní program semináře s psycholožkou PhDr. Xénií Dočkálkovou ze Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením.  Zabývali jsme se osamostatňováním lidí s mentálním postižením, otázkami výběru správné sociální služby, finančním zajištěním v podobě svěřeneckého fondu i dalšími problémy, které mohou dospělé osoby s mentálním postižením potkat. Seminář byl velmi intenzivní a zajímavý.

Odpoledne proběhla společná procházka na blízkou zříceninu hradu Mitrov, večer pak byl věnován deskovým hrám, pro děti byl Danou Pšeničkovou připraven snoezelen.

V sobotu pokračoval program dětí s Williamsovým syndromem, pro zdravé sourozence připravil speciální celodenní program s názvem „Jaké je to být sestrou/bratem člověka s Williamsovým syndromem“ psycholog Mgr. David Havelka. Zúčastnilo se celkem 5 sourozenců, jedná se o dlouhodobou aktivitu v rámci dizertační práce Mgr. Havelky, ve které budeme pokračovat i na dalších pobytech. Za rodiči se přijela podívat MUDr. Emilie Vyhnálková z oddělení genetiky v pražském Motole, která si připravila přednášku „Zdravotní aspekty Williamsova syndromu“. Přednáška s prezentací oslovila jak zkušené, tak nové rodiče a inspirovala k bohaté diskusi. Budeme rádi, pokud navázaná spolupráce bude moci pokračovat. Odpoledne pak rodiče absolvovali schůzi Willíka, na které se řešilo další směrování spolku, a plánovaly aktivity na příští kalendářní rok – tábor FEWS ve Velké Británii, rekondiční pobyt Willíka a slovenské Williamsovské společnosti v Beskydech, jarní i podzimní pobyty, benefiční koncert, přednášky a semináře, „otcovský tábor“ + další akce (společný Silvestr, akce „Tatínkové na kolo/maminky do lázní“). Odpoledne se podařilo pro děti domluvit možnost projížďky na koních, kterou děti s radostí využily. Proběhlo také společné fotografování.

Večer následovalo promítání fotografií a beseda o táboře mladých lidí s Williamsovým syndromem, který se i s naší účastí uskutečnil v červnu v Itálii – vyprávěl František Hába. V neděli snídaní setkání Willíka skončilo, příští akcí bude Mikulášská besídka v Chýni v prosinci 2017.

V neděli snídaní setkání Willíka skončilo. Děkujeme firmě sanaplasma za podporu tohoto rekondičního pobytu.

Velký balík fotek najdete tady.

 

No a jak jsme tenhle pobyt prožili my s Bártem?

Překvapivě dobře. Začátek byl tedy náročný - z Liberce do Mitrova to po okrskách přes Hradec, Pardubice a Žďár nad Sázavou trvalo skoro 4 hodiny. Zábavné bylo i použití indukčního vařiče, který jsem si na cestování zakoupila - inu bezlepková kaše k snídani se dá v době, kdy Bárt vstává, tj. někdy mezi 6 a 7, málokdy pořídit jinak, než vlastními silami. Musím vám prozradit, ze na indukci se mléko uvaří fakt hodně rychle - dvakrát mi dokonce přeteklo, což je jev, který už jinak neznám... Obědy a večeře mu tu vařili bezlepkové a vypadalo i chutnalo to opravdu dobře - díky moc zdejšímu kolektivu kuchařek.

Co se týče programu, tak se Bárt jako obvykle moc nezapojoval - uzurpoval si pro sebe asistentky s dlouhýma vlasama a chodil s nima na procházky. Základ úspěšného pobytu, to je pro nás Jamrichovic fenka Ejmina. Tu si vždycky na 2-3 dny adoptujeme. S jednou asistentkou ale zvládl i individuální muzikoterapii a společně jsme absolvovoali i snoezelen u Dany Přeničkové. Projel se i na koni - to je oblíbená aktivita, dokonce jsem nás na jaro objednala na týdenní pobyt s hipoterapií... Krom toho jezdil po areálu i sám na koloběžce - výhoda toho, že Mitrov leží na konci světa a končí tu silnice. Zvládl dokonce i focení na kalendář - bude na stránce (a nakonec i na obálce Občasníku) s Verunkou - moc jim to tam sluší.

 

 


Musím konstatovat, že víkendy s Willíkem zvládá Bárt čím dál líp - samozřejmě v rámci našich možností.

 

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: