Doporučujeme: Služby pro Váš web | TV program | Bazar | Stahovač videí z YouTube | Měření rychlosti internetu | Zkracovač dlouhých adres | Snadné sdílení souborů

Beseda v Draku

Datum: 18. 2. 2014 23.22 | Autor: - hk - | 1568× | Kategorie: Přednášky, semináře | Komentáře: 0

D.R.A.K. je liberecké občanské sdružení, které asi před deseti lety založily matky pečující o děti se zdravotním postižením. Aktuálně tu funguje chráněná dílna, klub maminek, mají několik evropkých projektů, hodně se věnují vzdělávání - více zde: http://www.sdruzenidrak.org/cs/

A v rámci D.R.A.K.a se minulý týden uskutečnilo setkání pečujícím matek s místním politikem Ing. Ondřejem Červinkou na téma (zhruba) Liberec a lidé se zdravotním postižením (sociální služby, vzdělávání, role města atd). Inu, komunální volby jsou za dveřmi:-) Nebudu komentovat stranickou příslušnost ani  dosavadní pohled dorazivšího politika na sociální služby, oceňuji spíš osobní statečnost - vyrazit mezi poměrně akční matky, které se už roky rvou za své nemocné děti, to chce docela odvahu.

Účastnila jsem se a odnesla si dva, nebo vlastně tři základní dojmy a poučení do budoucna:

1) líp už bylo... (dojem z maminek, které mají už skoro dospělé nebo dospělé děti se ZP a řeší jejich budoucnost)

2) politiky si zveme k nám, do našeho prostředí a ne naopak (kdo je na domácí půdě, má vždycky výhodu)

3) pomož si sám a bude ti pomoženo...


O čem se mluvilo? Bylo toho hodně, bylo to dost neuspořádané, no a optimismus z toho tedy zrovna nečišel...

Pro představu (oficiální zápis, snad zveřejnění nebude nikomu vadit)...

 

 

ZÁPIS Z BESEDY PEČUJÍCÍCH OSOB

 

S PANEM Ing. ONDŘEJEM ČERVINKOU

 

DATUM: 12. 2. 2014

MÍSTO: Oblačná 450/1, 460 05 Liberec, Velká klubovna O.s. D.R.A.K.

 

PROJEDNÁVANÁ TÉMATA:

Komunitní plánování SML:

- pečující osoby se o KP zajímají, ale nemohou se protlačit – komunitně plánují organizace – poskytovatelé soc. služeb, na klienty služeb se nebere při plánování ohled.

Postižené děti a nedostatky v zajištění péče o ně:

- přítomné pečující osoby chválily službu „raná péče“, která pomáhá rodinám s postiženými dětmi do sedmi let věku – služba funguje skvěle, rodiče navrhují další zvýšení kapacity.

- dle přítomných pečujících osob však již od sedmi let věku postiženého dítěte nastávají problémy:

1. –  problém s umístěním postižených dětí do škol (méně postižené děti, které by bylo možno integrovat do běžných ZŠ, jsou přijímány do škol praktických, protože v běžných ZŠ se nedaří získat finance na asistenty pedagogů. Následkem toho jsou již některé děti, které by třeba zvládly školu praktickou umístěny do školy speciální a ve speciálních školách nejsou místa pro těžce postižené děti).

2. – problém při docházce těžce postižených dětí do škol (včetně mateřských škol)– školy si často přijetí dítěte podmiňují zajištěním a zafinancováním osobního asistenta.

3. – chybí pedagogičtí asistenti ve školách (školy na ně těžko shánějí finance, KÚ schvaluje asistenty pedagogů na velmi malé úvazky, a to nestačí).

4. – pedagogičtí asistenti v ZŠ a MŠ pro tělesně postižené při JÚ Liberec nekrmí děti a nepomáhají jim s hygienou třeba na toaletě, ačkoliv by měli.

5. – pro těžce postižené děti nejsou dostupné družiny ve školách.

6. – celkově chybí ve městě služby jako jsou denní a týdenní stacionáře - obecně je podle přítomných pečujících rodičů málo praktických a speciálních škol a uvítali by i posílení služeb osobní asistence.

Chybějící sociální služby v LK:

Pečujícím chybí nejvíce následující služby:

-          Odlehčovací služby / respitní péče – služeb je málo a ty nabízené jsou velmi drahé (rodiče uvádějí cca 5000,- Kč za týden bez ubytování pro děti do 18 let a 7000,- až 8000,-Kč pro děti nad 18 let)

-          Aktivační centra (pro děti, které ukončí docházku do ZŠ)

-          Denní stacionáře

-          Pečující rodiče navrhují i zřízení informačního centra pro všechny, kdo se ocitnou v nelehké sociální situaci – v takovémto centru by mohly být sdružovány informace o všech dostupných sociálních službách (uživatelé je totiž často nedostanou ani na úřadech ani v nemocnicích,…) pracovat by zde mohla některá z pečujících osob. Dostupná informační centra mají hlavní nedostatek – zaměřují se na konkrétní cílovou skupinu.

 

Návrh na „Kulatý stůl“:¨

-          Pečující osoby na schůzce přednesly návrh na uspořádání „kulatého stolu“, kam by byli pozváni zástupci různých odborů města i kraje, s nimiž by mohly pečující prodiskutovat stávající situaci.

Na závěr předal pan Ing. Červinka pečujícím svůj e-mail a poprosil maminky o poslání připomínek, problémů a návrhů na e-mail.

Předdomluveno zopakování schůzky na konec dubna 2014.

 

Přidat nový komentář:




Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: