Doporučujeme: Stahovač videí z YouTube | Bazar | Služby pro Váš web | Snadné sdílení souborů | TV program | Italo.cz | Měření rychlosti internetu

Dovolená, den 3. Mužla (365/230)

Datum: 27. 8. 2010 23.35 | Autor: - hk - | 1637× | Kategorie: Projekt 365 | Komentáře: 0

 

Na úterý byl naplánován výlet do Mužle, což je vesnice pár kiláků odsud, starostou je tu už několik volebních období pán Drapák, takže tenhle výlet byl jeho srdeční záležitostí. Jeli jsme všichni dvěma autobusy, Bartoloměj byl z toho nadšen.

V tělocvičně už na nás čekaly učitelky ze zdejší školky a pracovnice obecního úřadu, které pro děti připravily sportovní turnaj. Každé dítě dostalo jmenovku ve tvaru srdíčka připevněnou na kolíčku (Bárt ji smetl), pak se rozdělily do družstev a začaly soutěžit (házení na cíl, driblování s míčem, nošení létajícího talíře na hlavě atd.) Bárt nesoutěžil, odtáhl nás ven k louži. Martina šla nakoupit, přišla s tím, že se sem může klidně provdat, jeden kluk ji chtěl do obchodu odvézt, druhý ji zase otevřel zamčený kostel. Ale asi by se musela naučit maďarsky:-)

Všechny děti vyhrály, dostaly cukrátka a náhrdelník na krk z křupek a medových koleček do jogurtu. Pak nastala volná zábava, hrál se nohejbal a blblo se, tančilo. 

Překvapení dne - dorazily dvě redaktorky z rozhlasu Regina udělat reportáž o setkání. Mluvily hlavně slovenské maminky, ale jeden český hlas se podařilo "propašovat" (byl z Liberce). Ale sestříhali mě:-)

Mužľa - Stretnutie detí s Wiliamsovým syndrómom: http://www.rozhlas.sk/inetportal/web/index.php?lang=1&stationID=4&page=showNews&id=90267

Děti si taky mohly nechat pomalovat tvář - za chvíli kolem běhaly kočičky a motýlci a květinky a tygři... Ani jsme to nezkoušeli:-) Tatínkové se šli družit samostatně, my s Martinou a Bartolomějem jsme se šli projít Mužlou. V poledne nás čekala ochutnávka vína v kulturním domě (nalačno, ve vedru, 5 koštovaček, nářez) a kulinářská specialita - jakási bramborovo gulášová polévka a těstovinový dezert. Po obědě se zpívalo (muzikoterapeutka Věra měla s sebou kytaru), couralo se pro nanuky, s Bártem si hrály holky a jemu se to líbilo.

 

Sportovní turnaj v Mužle, ochutnávka vína

Po návratu se vyráběly hudební nástroje - kastaněty z ořechů a včelička. Za naší rodinu jsem vyráběla já:-) A při té příležitosti udělala sérii portrétů dětí s WS. Tak co, jsou si podobné?

 

 

 

Hotel Panorama Kováčov

 

 

Večer se promítaly fotky z minulých setkání, česká sekce se sešla nad návrhem brožury o Williamsově syndromu, který připravila doktorka Neuschlová. Docela jsme nad obsahem i podobou diskutovali. Ještě větší diskusi ale vyvolal doktorčin návrh zorganizovat příští nebo přespříští setkání FEWS u nás. Poměrně mě to vyděsilo, už jsem měla "to štěstí" pár věcí podobného typu organizovat (třeba konferenci o vzdělávání se zahraniční účastí) a tuším, kolik je kolem toho starostí. A nás je přece jen pár... A příští rok organizujeme pobyt se Slováky v Česku. No snad jsme aspoň tuhle hrozbu odvrátili...

 

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: