Doporučujeme: Služby pro Váš web | Zkus to jinak - logicky | Stahovač videí z YouTube | TV program | Psí Park | Zkracovač dlouhých adres | Italo.cz

Úterý 18.10. - canisterapie s Donášem (365/288/2011)

Datum: 25. 10. 2011 16.01 | Autor: - hk - | 1224× | Kategorie: Projekt 365 | Komentáře: 0

Lída ve školce dneska Bárta chválila - ukazovala mi, jak spolu pracují a počítají. Ve školce mají takovou hezkou dřevěnou pomůcku - na pět trnů se navlékají kolečka příslušného počtu v příslušné barvě, pod nimi je pak prostor na dřevěné číslice a dřevěné kostky s příslušným počtem teček. Je to od 1 do 5 a Bárt si s tím rád hraje. Sice zapomíná, že se počítá od 1, ale jinak mu to jde:-)

Dopoledne jsem pokračovala v časopise - podařilo se mi Občasník dodělat do skoro finální podoby (tedy za cenu 4 hodinové práce, kdy jsem si šla jen jednou uvařit čaj...) tak teď ještě vytisknout, udělat korektury a dopracovat. Na tohle téma jsem měla dva telefonáty s dr. Jariabkovou - chtěla jsem dát do občasníku záznam z její přednášky o čtení dětí s Williamsovým syndromem, kterou měla v Radějově, ale nějak se jí to nezdálo, pořád to řešila, aby to bylo přesné, na nervy z toho byla.. Ujistila jsem ji, že si to může v klidu přepracovat do podoby nějakého článku, který dám do občasníku za rok, ale stejně kvůli tomu ještě večer psala a ve středu volala. Fakt komplikovaný případ...

Po obědě jsme zajeli k babičce a dědovi pro hruškový džus, který jim vyrobili v moštárně ve Stráži. Oproti kyselému jabléčnému z přeminulého týdne byl tenhle naprosto báječný. Domluvila jsem s babičkou změnu hlídání ve čtvrtek, chci jít od 1 na setkání rodičů autistických dětí do knihovny. Bárt se vyblbnul s dědou a jeli jsme domů.

Po svačině následoval hlavní program dne - canisterapie ve školce. Nebyla to naše oblíbená paní Tvrdá, ale nějací jiní terapeuté. Co se mi podařilo zjistit, tak snad spíše kynologové. Do školky se na ukázkovou hodinu dostali přes našeho poskytovatele sociálních služeb Esy Handicap Help. Moc jsem si od toho neslibovala, ale nakonec to bylo docela fajn. Bárt se tedy nezúčastnil skupinového programu, kdy děti (hlavně ty ze speciálních tříd) říkaly jak se jmenují, jak se jmenuje pejsek, ukazovaly jednotlivé části jeho těla, dávaly mu povely a odměňovaly ho pamlskem, nebo kdy se po psovi "opičily"  - po jeho vzoru si lehaly na zem, chodily po čtyřech, válely sudy nebo se protahovaly. Docela jsem koukala, jak jsou šikovné. Bárt je ve školce zjevně nejtěžší případ... Ale hlavně, že tam může chodit, že jsou ochotní a schopní s ním pracovat. Bárt se každopádně rozhodl, že chce mít psa sám pro sebe. A protože tu měli s sebou psy dva, hned si také jednoho uzurpoval. S dětmi pracoval pán, který je speciálním pedagogem v libereckém diagnostickém ústavu, Bárt si hrál se psem, o kterého se starala paní z ESY, která Bárta naštěstí znala. A tak s Bártem a pejskem chodila na procházku po třídě (původně se to mělo konat venku, ale počasí nic moc, tak se akce uskutečnila v Bártově horním bělásku), společně si pejska hladili. Po ukázkové hodině jsem se šla s pánem domluvit, jestli by šlo vymyslet nějakou individuální canisterapii pro Bárta. Je to tedy služba placená (150 Kč na hodinu), ale vzhledem k Bártově "závislosti" na psech, by to byly fakt dobře investované peníze. Domluvili jsme se, že si zavoláme příští týden, domluvíme si schůzku, kde probereme možnosti, diagnózy, omezení, cíle, které bychom od canisterapie očekávali a uvidíme. Pokud by se pro canisterapii (skupinovou) rozhodli další rodiče, mohlo by se to celé konat ve školce, kdy bychom po školkových dětech nastoupili s Bártem na individuální hodinu. Představa canisterapie v našem mrňavém bytě je fakt nereálná. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Každopádně jsme si tam ještě s pejsky hráli - Bárt jim dával piškotek, říkal pejskovi "Pojď" a "Hodnej", vodil ho na vodítku, byl z toho strašně nadšený. Když jsme měli jít domů, tak se rozbrečel a museli jsme počkat na pejsky a vyprovodit je k jejich autu, pak teprve jsme mohli jet my. Snad to vyjde.

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: