Doporučujeme: Stahovač videí z YouTube | Italo.cz | Bazar | Služby pro Váš web | Měření rychlosti internetu | Zkracovač dlouhých adres | TV program

Odjinud - z časopisu Sociální služby, březen 2012

Datum: 3. 4. 2012 21.51 | Autor: - hk - | 1791× | Kategorie: Různé | Komentáře: 0

Zjistila jsem, že čtu docela dost časopisů, článků, blogů, čerpám spoustu informací, ale nad otázkou "kde jsem to jen četla a jak to přesně bylo?" občas tápu. Inu, rozhodla jsem se, že si zkusím dělat výpisky...

Začínám tedy březnovým číslem časopisu Sociální služby. Z obsahu, aneb co mě zaujalo...

 

Školení Úvod do sociálně právního minima pro pečovatelky a pečovatele, 26.4.2012, Praha, Ing. Bc. Alice Švehlová (www.apsscr.cz)

Demence - v ČR více než 120 tisíc lidí s demencí, hlavně s Alzheimerovou nemocí. Do 20ti let  se počet zdvojnásobí... Pokoje pro kvalitnější život s demencí (typ Memoriana) vyrábí společnost LINET ze Slaného. Vycházejí z principů: orientace, soběstačnost a bezpečnost.

E-Qalin - Evropský model měření a zvyšování kvality, hlavně zlepšení práce managementu.

Výstava Senior-Handicap v Lysé nad Labem 14.-17.6.2012.

Článek o syndromu fragilního X chromozomu od Jaroslavy Beránkové o tom, co znamená být rodičem dětete s mentálním postižením.

Etika v sociálních službách, citace z článku Bc. Marcely Hauke: Adrian D. Ward - "kvalita společnosti se může měřit podle způsobu, jak se stará o své nejzranitelnější a nejzávislejší členy. Společnost, která se o ně stará nedostečně, je pochybená." Iva Švarcová: "prubířským kamenem úrovně demokracie a humanity každé společnosti je úroveň jejího zájmu o občany, kteří  jsou na jeho péči nejvíce závislí, to znamená o nemocné, postižené a staré lidi.

Citace: Keller, J.: Soumrak sociálního státu. V rámci sociálních reforem jsou "občané svých sociálních práv krok za krokem zbavování. ... Navrhované sociální reformy, které jsou konkrétním výrazem snah o údajnou modernizaci sociálního státu, jsou v jistém smyslu historicky bezprecedentní. Vždy v minulosti sloužily sociální reformy ke zlepšení situace obyvatel v kritických situacích, ať již se jednalo o nezaměstnané, nemocné, početné rodiny či staré lidi. Současná vlna sociálních reforem postavení těchto skupin obyvatelstva naopak ve větším či menším rozsahu zhoršuje a znejisťuje jak jejich současnou situaci, tak především perspektivy do budoucna... existují tři hlavní způsoby, jak snižovat sociální nároky či sociální práva občanů. Prvý spočívá ve zpřísňování podmínek pro jejich přiznání, druhy ve snižování výše přiznaných dávek a konečně třetí ve zkracování doby, po kterou jsou pobírány..."

Článek o Alternativní a Augmentativní komunikaci v sociálních službách. Lieteratura: L. Kubová: Používání alternativních a augmentativních komunikačních systémů v naší republice při výchově a vzdělávání dětí, žáků a studentů s komunikačními problémy, Speciální pedagogika, 2008, ročník 18, č.3, s. 240-246. L.Kubová - Alternativní komunikace - cesta ke vzdělávání těžce postižených dětí, Praha, Tech-Market, 1997.

Přátelská místa - certifikované místo přístupné pro osoby se zdravotním postižením a s proškoleným personálem. Autorizuje Červený kříž. V roce 2011: Národní technické muzeum, Krajské úřady Karlovarského a Jihomoravského kraje, Škoda auto muzeum.

Systém sociálních služeb ve Švýcarsku. Příklady dobré praxe.

Knížka Péti Ševců o koních.

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: