Doporučujeme: Psí Park | TV program | Snadné sdílení souborů | Služby pro Váš web | Italo.cz | Zkus to jinak - logicky | Měření rychlosti internetu

Ještě jednou a naposledy - víkend na téma Inkluze

Datum: 20. 3. 2010 14.13 | Autor: - hk - | 1858× | Kategorie: Williamsův syndrom | Komentáře: 0

Jako účastník semináře o inkluzi jsem od SPMP včera dostala  zprávu ze semináře a nějaké další podklady. Vyžádala jsem si svolení k dalšímu šíření a tímto tak činím. Myslím, že řada informací by mohla být užitečná i pro rodiče, kteří se zúčastnit nemohli, o kontaktech uvedených v závěru ani nemluvě.

http://lh6.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMWljjcXI/AAAAAAAAAU4/CsJj65iicaA/vsehochut_235.jpghttp://lh6.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMWljjcXI/AAAAAAAAAU4/CsJj65iicaA/vsehochut_235.jphttp://lh6.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMWljjcXI/AAAAAAAAAU4/CsJj65iicaA/vsehochut_235.jpg

http://lh6.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMWwSmicI/AAAAAAAAAU8/PxD3_PAVVak/s512/vsehochut_249.jpg

http://lh6.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMWxrajxI/AAAAAAAAAVA/zT0jiqQnZgo/vsehochut_250.jpg

Takže - nejprve tisková zpráva a pak odkazy na další materiály a prezentace.

Seminář Vzdělávání dětí s mentálním  postižením v inkluzívním prostředí určený pro rodiče dětí s postižením proběhl 19.-20.2.2010 v Praze Vinoři v bezbariérovém Centru Mariapoli. Organizovaly jej Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. ve spolupráci s Rytmus, o.s. a Společností rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.
  
Seminář se věnoval tématu inkluzívního vzdělávání dětí s mentálním postižením. Jeho hlavním cílem bylo rodičům objasnit součastnou situaci v České republice (současná praxe, školská legislativa), předat vlastní zkušenosti lektorek, které jsou zároveň rodiči dětí s mentálním postižením, umožnit rodičům sdílet své zkušenosti s ostatními rodiči a především dodat jim odvahy a podpořit je ve vzdělávání svých dětí.
 
Semináře se účastnili jak rodiče, jejichž dítě chodí do běžné školy, tak i rodiče, kteří se teprve rozhodují, jaký typ školy pro své dítě zvolí, tak i rodiče, jejichž děti jsou již dospělé. Seminář probíhal interaktivní formou. Řešily se problémy, se kterými se rodiče v procesu začleňování svých dětí do běžných škol potýkají.
Rodiče identifikovali následující typy problémů:
 
-          negativní postoj odborníků (SPC, pedagogové, ředitelé) k inkluzivnímu vzdělávání
-          neochota spolupracovat (škola, pedagogové, ředitelé)
-          nedostatečné využití možností individuálního vzdělávacího plánu
-          nedostatek financí na asistenta
-          neochota upravit učivo dle potřeb dítěte
-          obtížné rozhodování, zda dítě dát do běžné školy či do speciální
-          sourozenci – zda mají být ve stejné třídě, otázka odpovědnosti za sourozence s postižením
 
V pracovních skupinách se dále diskutovalo o výhodách a nevýhodách inkluzivního vzdělávání, vytvářely se strategie zvyšování povědomí o inkluzivním vzdělávání a hledaly se způsoby a metody, jak pojmout výuku konkrétních učebních témat ve třídě, kde je integrován žák se speciálními potřebami. Seminář posloužil krom poskytování informací o inkluzivním vzdělávání, také jako prostor pro předávání a sdílení zkušeností . Z diskuzí a pracovních skupin vzešly různé náměty a nápady, které mohou být inspirativní i pro organizující subjekty. Mezi zajímavé nápady patřil určitě způsob osvěty o inkluzivním vzdělávání formou seriálu, jehož hlavní protagonista by měl dítě s postižením, které chodí do běžné základní školy.
  
Velkým přínosem pro dění na semináři byla účast pedagogických asistentů, kteří rodičům přibližovali, jak může v praxi inkluzivní vzdělávání fungovat.
Součástí semináře bylo i promítání 2 filmů prezentující dobrou praxi inkluzivního vzdělávání u nás i v zahraničí.
 
Teze semináře:
„Když může inkluze fungovat v rodině, proč by nemohla fungovat ve škole…“ 

Seminář Vinoř - shrnutí podnětů

Prezentace Podpora inkluze 

Prezentace Co je inkluzivní vzdělávání

Článek 24 Úmluvy OSN

http://lh6.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMWyvOjWI/AAAAAAAAAVE/mjGKk3wgpLU/vsehochut_255.jpg

http://lh5.ggpht.com/_QOcfkF2Z8iw/S6TMaEYkpPI/AAAAAAAAAVI/VwT1cDxnYbg/s512/vsehochut_264.jpg

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: