Doporučujeme: Zkus to jinak - logicky | Zkracovač dlouhých adres | TV program | Stahovač videí z YouTube | Italo.cz | Služby pro Váš web | Snadné sdílení souborů

Prodloužení rodičovského příspěvku z důvodu nepříznivého zdravotního stavu dítěte - vyhlídky...

Datum: 6. 5. 2011 16.09 | Autor: - hk - | 3061× | Kategorie: Williamsův syndrom | Komentáře: 1

Napsala jsem na Postižené děti článek na téma: Prodloužení rodičovského příspěvku z důvodu nepříznivého zdravotního stavu dítěte

- v zásadě se jedná o "oprášení" článku, který jsem psala na Willíka. Na Postižené děti se ale dají vkládat přílohy, takže k článku je konečně připojena i vyhláška č. 207/1995 Sb., kterou se stanoví stupně zdravotního postižení a způsob jejich posuzování pro účely dávek státní sociální podpory.

No a aby to přece jen mělo nějaký aktuální dosah, pokusila jsem se shrnout, co by se dle návrhu "Sociální reformy", kterou předložilo MPSV, mělo dít od 1.1.2012.

Návrh tzv. Sociální reformy počítá s tím, že prodloužený rodičovský příspěvek vyplácený z titulu zdravotního postižení dítěte bude zrušen a převeden do příspěvku na péči. Ten by měl být pro děti od 3 do 7 let vyplácen v jiné výši, než pro děti starší.

Cílem této úpravy by mělo být mimojiné: Snížení administrativní náročnosti systému státní sociální podpory, poskytování jen jedné dávky z důvodu péče o dítě s nepříznivým zdravotním stavem, snížení počtu posuzování zdravotního stavu - zdravotní stav dítěte bude posuzován jen jednou, a to pro účely příspěvku na péči.

A jaké by tedy měly být od 1.1.2012 částky příspěvku na péči po zrušení prodlouženého rodičovského příspěvku podle návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti se sjednocením výplaty nepojistných sociálních dávek, který prošel připomínkovým řízením? Překvapivě (?) nižší, než je stávající souběh s rodičovským příspěvkem...

Výše příspěvku pro osoby do 7 let věku činí za kalendářní měsíc

a) 6 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), (v současné době je 3000 PnP + 4600 rodičovský příspěvek)
b) 7 500 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), (v současné době 5000 PnP + 3800 rodičovský příspěvek)
c) 12 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), (v současné době 9000 PnP + 3800 rodičovský příspěvek)
d) 15 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost). (v současné době 12000 PnP + + 3800 rodičovský příspěvek)

Pro srovnání - navrhovaná výše příspěvku pro osoby od 7 do 18 let věku od 1.1.2012 
4 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost),
6 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost),
10 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost),
13 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Co to znamená v našem případě? Po roce odvolávání, několikerém posuzování zdravotního stavu, jsme dostali druhý stupeň příspěvku na péči. V současné době tedy pobírám:

- 5000 Kč příspěvku na péči (to jsou peníze, za které si Bárt u mě "nakupuje" péči u úkonů, které narozdíl od jiných stejně starých dětí nezvládá - krmení, přebalování, oblékání, mytí, komunikaci apod. Zároveň se z tohoto příplatku platí i osobní asistence ve školce - cca 4500 Kč měsíčne, naštěstí se momentálně podílí Nadace Syner) 

+ 3800, tj. polovina rodičovského příspěvku - celkem 8 800 Kč.

V příštím roce se uskrovníme, jak jinak. A pak bude Bártovi 7 a klesneme ještě víc, protože v posun do jiného stupně závislosti nevěřím - v celém systému se má totiž posílit role posudkových lékařů a s těmi já mám své "báječné" zkušenosti. A to se má ještě příspěvek na péči počítat do příjmů pečovatele/rodiče, takže ti nejchudší tím pádem už nedosáhnou na sociální příplatek (ten se bude stejně rušit časem) a příplatek na bydlení (který se má zrušit do 5 let). My to snad přežijeme, ale jak to budou dělat třeba matky samoživitelky, nechápu. ..
Komentáře:

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: